Rusya 6. Nesil Savaş Uçağı Tasarımına Başladı

pakfa

T-50 PAKFA hayalet savaş uçağı ile yakında adından sıkça söz ettirecek olan Rusya, altıncı nesil için şimdiden çalışmalara başladı.

C4defence  kaynaklı habere göre Rusya’nın önde gelen havacılık şirketlerinden Sukhoi, altıncı nesil savaş uçağına yönelik çalışmalara başladı. Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Dimitri Rogozin’e sunulan uçak tasarımlarında pilotlu ve pilotsuz modeller gösterildi. 2020’den sonra karşımıza çıkacak olan altıncı nesil savaş uçağı büyük ihtimalle insansız bir uçak olabilir.

Şu an görevdeki tek 4. nesil savaş uçağı olan ABD yapımı F-22 Raptor’un karşısına kısa bir süre sonra Rusya – Hindistan ortak yapımı T-50 çıkacak. Hem ABD hem de Rusya sonraki nesil savaş uçaklarında artık insan pilotlar kullanmak istemiyorlar. Kısacası gelecekte savaş uçaklarında insanlar yer almayacak ve “G dayanımı” gibi sınırlamalara sahip olmayan süper savaş jetleriyle karşılaşabileceğiz

Share Button
  • Unknown

    bu arada abd tarafından geliştirilen f35’in problemleri de bir türlü bitmiyor en son kanada siparişlerini iptal etti ve projeden çekildi onları cezalandırmazlar ama biz çekilemeyiz hop bir bakmışsın 3 f16 4 f4 takır takır düşmüş.

    • O uçak 6 yıl önce hizmete giriyordu sözde. Bu kadar gecikme olunca işler tersine dönüyor ister istemez.