TDP ( Thermal Design Power ) Nedir?

has5

İşlemci ve ekran kartlarının gerçek güç tüketimi nedir? Yüksek TDP iyi midir yoksa kötü müdür? TDP güç tüketimi midir? İşte bu mini makalede bu soruların cevaplarını vereceğim.

TDP hakkında donanım meraklıları bile çok yanlış bilgilere sahipler. Çoğu insan TDP’yi yonganın azami yük altında tükettiği elektrik enerjisi olarak algılansa da aslında TDP’nin bununla pek bir ilgisi yoktur.

TDP yani ısıl tasarım gücü, işlemci veya grafik biriminin çalışması sonucunda birim zamandaki ısı yayma kapasitesidir. Yani bir işlemci tam yük altında saniyede ürettiği ısı enerjisinin Watt değerinden cinsini ifade eder. Daha da basite indirgersek TDP işlemcinin yük altındayken yarattığı enerjiyi ifade eder. TDP değeri bizden çok donanım üreticilerini ilgilendiren bir konudur ama Overclocking meraklıları için de önemli bir değerdir.

hawai

Peki TDP ile güç tüketimi arasında bir bağlantı var mı? Elbette var ama TDP’si düşük işlemci az elektrik çekecek diye de bir durum yoktur. Mesela 84 Watt TDP değerine sahip Core i7-4770k tam yük altındayken ortalama 100 Watt güç tüketir. 220 Watt TDP değeri olan Fx 9590 ise yük altında en fazla ortalama 180 watt tüketir. Ayrıca aynı TDP değerine sahip iki işlemci farklı tüketim değerlerine sahip olabilir. Örneğin 125  Watt TDP’ye sahip Phenom IIX6 1090T ile Fx8350 işlemcileri aynı gücü tüketmezler. Yük altında 1090T 200 Watt’a kadar çıkabilir. Nanometrik üretim farkı ve mimari de TDP’de önemlidir.

Peki TDP’si yüksek işlemci çok mu ısınır? Cevap “Evet ve Hayır” . Örneğin, 84 Watt TDP’ye sahip 4770k ile 125 Watt TDP’li Fx8350 tam yükte aşağı yukarı aynı sıcaklık değerine ulaşırlar.

ares

Bu arada bu Watt değerlerine ulaşmak günlük hayatta imkansıza yakındır. Sentetik testler haricinde işlemciler çok nadiren Max . değerlere ulaşırlar. Üst segment işlemciler oyun gibi zorlayıcı uygulamalarda bile tam yüke çıkmazlar. Yine bir örnek vermem gerekirse, Fx 6300 işlemcisi yük altında ( Oyun ) en fazla 70 Watt’a kadar çıkabilir.

Bu arada, Intel ve AMD’nin TDP hesabı da farklıdır. Tam detayını bilmiyorum ama Intel TDP hesabında biraz daha düşük rakamlar verir. Ayrıca Intel işlemciler hız aşırtma işleminde ani sıcaklık artışı gibi sorunlar çıkarabilirler. AMD ise ortalamada Intel’e göre az farkla daha fazla güç tüketirler ama ısınma konusunda Intel’e göre daha stabildirler. Hazır konusu açılmışken, AMD işlemcilerin ısınma sorunu diye bir şey yok. Hem AMD hem de Intel işlemciler artık gayet serin çalışıyorlar.

Özetle: profesyonel hız aşırtmacı değilseniz ya da 7/24 render almıyorsanız TDP sizin için bir anlam ifade etmez. Size lazım olan bilgi, işlemcinin değişik bir sürü testin ortalamasında elde ettiği sonuçtur.  Eğer işlemci veya ekran kartı almayı planlıyorsanız ya testleri internetten kontrol edin ya da benim gibi işi gücü teknoloji olanlara danışın 🙂

 

Mavi ekransız günler dilerim

 

Share Button
 • 100 Watt’a çıkar sanırım.

 • ismet

  anakartımı deiştirdikten sonra önüme şöylebi hata geldi “thermal design power ” 90 w diye ama bi türlü çözemedik yeni ana akdartta bu sıkıntı çıktı nedenini biliyormussun..

  • Anakartınız 90 watt tdp değerine sahip işlemci kullanabiliyor. Eğer işlemciniz 125 ya da 135 watt tdp değeri,ne sahipse bu uyarıyı almanız normal. İşlemciniz nedir?

 • Ömer sait

  İşlemcimi i3 ten i7 taktım laptop 2 3 saniye çalışıp kapanıyo ama tekrar i3 takınça çalışıyor işlemci mi bozuk yoksa pc mi kaldırmıyo laptop k52f işlemci i7 720 qm 6m teşekkürler şimdiden

 • jojo

  ISI birimi Joule’dir GÜÇ birimi ise WATT. Isı yı güce çeviremezsiniz yani (birim olarak).