Oyun Monitörü Seçme Rehberi

gamemon

Oyun keyfini üst düzeyde yaşamak için iyi bir PC şarttır ama asıl önemli olan monitörün kendisidir. Eğer iyi bir monitörünüz yoksa kasanızın ne kadar güçlü olduğunun da pek bir anlamı yok.

İşte bu nedenle oyun için en ideal monitörü nasıl seçilir sorusuna uzmanından bir cevap almak lazım diye düşündüm. Donanımcı Baba forumunun saygın üyesi ve sevgili dostum Böcek Grafik beni kırmadı ve sizler için bulabileceğiniz en detaylı ve kapsamlı monitör rehberini hazırladı.

Kendisine çok teşekkür ediyor ve sözü ona bırakıyorum 🙂

 

…………………….

 

Merhaba arkadaşlar.

Uzun araştırmalarım neticesinde kendi tespit edebildiğim input lag* ve tepki süreleri** FPS oyunlar için uygun monitörleri aşağıda listeledim. İçlerinde tepki ve input lag süresi daha iyi olan modeller vardır. Aynı şekilde içlerinde eski model de vardır. Ben eski-yeni veya LCD, LED ve IPS ayrımı yapmadım. Seçimleri yaparken ki önceliğim, doğal olarak önce input lag süresi, ardından da tepsi süreleri oldu. Nasıl ki monitörler arasındaki gecikme süreleri muhtelifse, aynı şekilde genellikle fiyatıyla orantılı olacak şekilde renk değerleri de muhteliftir. Konuyu ilk açtığımda yalnızca uygun fiyatlı monitörleri listelemiştim ama, yüksek fiyatlı monitörlere de talep olması sebebiyle herhangi bir ayrım yapmadan listeyi güncelledim ve ara ara da güncellemekteyim. Umarım istifadeli olur. 


agu3

Tavsiye listesinde olmayan bir monitörü araştırmak:

Aşağıdaki Türkçe ve yabancı inceleme linkleri ve kaynakları inceleyerek, kafanızdaki birçok soruya cevap bulabilir, ihtiyacınız olan monitörü kendiniz de tespit edebilirsiniz.          Peki bunu nasıl yapıyoruz? Performansını merak ettiğiniz monitör aşağıdaki tavsiye listesinde yoksa, sırayla iki şeyi yapıyoruz. (Ben de böyle yapıyorum):
1- Öncelikle, Gecikme sürelerini veren siteler başlığı (az aşağıda) altındaki sitelerde bu modellerin incelemelerinin olup-olmadığına bakın. Varsa eğer, kaç tane inceleme bulduysanız hepsine de bakıp ortak sonuç çıkartın. Sadece tek bir yere bakmayın yani.
2- O sitelerde yoksa, netten monitör marka modeli ile sonuna input lag (Asus VN247H input lag) yazıp arama yapın. Sonuç varsa bakın, yoksa bu sefer de monitör marka modeli ile sonuna review (Asus VN247H review) diye arama yapıyorum.
Baktığınız yerderde input lag süresi verilmişse ve oyun için de yeteri derecede düşükse bunu benle paylaşın; bir de ben bakayım. Sonuçlar oyun için iyiyse, o modeli hem soran kişiye (size) tavsiye ediyorum, hem de tavsiyelerime ekliyorum. Yoksa tavsiye etmiyorum.
3- Aradığınız monitörü oyun için kullanmayacaksanız veya multiplayer oyun oynamıyorsanız, input lag testleri sizin için çok önemli değil. Performanstan ziyade, renkleri iyi olan (IPS) monitörlere bakın sizler de.
Monitör İnceleme Siteleri ve Bilgi Kaynakları: (Dikkat: Site isimleri, aynı zamanda sayfa linkleridir)
Gecikme sürelerini veren siteler:

hardware: Bütün detaylarıyla 100 Monitör Testi: Bu sayfada aynı anda 100 monitöre ait bütün özellik ve değerleri görebilirsiniz. Sitede aynı zamanda bütün PC parçalarına dair inceleme ve haberler de mevcuttur.

pclab: 75 monitörün kapsamlı incelemesinin bulunduğu bir site.

xbitlabs: Çok kapsamlı inceleme sitesi.

prad: Çok kapsamlı inceleme sitesi.

tftcentral: Çok kapsamlı monitör inceleme sitesi.

flatpanelshd: Çok kapsamlı monitör inceleme sitesi.

digitalversus (2012) ve digitalversus (2006/2008): Monitörleri kısa ve öz olarak inceleyen en iyi sitelerden biri.

squidoo: Squidoo’nun, oyuncu monitörleri için sürekli güncellenen sayfası.

pcmonitors: Kapsamlı, detaylı ve mütevazi bir monitör inceleme sitesi.

shoryuken: Bazı TV ve monitörlerin input lag sürelirinin bulunduğu sayfa
Gecikme sürelerini vermeyen siteler:

testfreaks: Birçok inceleme sitelerine yönlendiren bir site.

pcmag: Ortalama bir inceleme sitesi. Ancak bu sitede fiyat, marka ve boyut aralığına göre de arama yapmanız mümkün.

computers.toptenreviews: Genel inceleme sitesi. Sitede, monitör dışında birçok ürüne ait incelemeler de bulunmaktadır.

findthebest: Genel inceleme sitesi. Sitede, monitör dışında birçok ürüne ait incelemeler de bulunmaktadır.

cnet: Yüzeysel inceleme sitesi.

trustedreviews: Ortalama bir inceleme sitesi.

retrevo: Yurtdışı fiyatlarıyla birlikte çok sayıda monitöre ait yüzeysel incelemelerin ve kullanıcı yorumlarının bulunduğu bir site.
PCLabs: LCD Monitör Satın Alma Rehberi SDN: Monitör Satın Alma Rehberi


Monitörlerde Panel Teknolojileri:

Panel Teknolojileri: Bütün panel tiplerinin detaylıca anlatıldığı bir kaynak.
Monitörünüzün panel teknolojisini öğrenin…

tftcentral‘in yüzlerce monitöre ait panel tipleri ve tepki süreleri bilgilerinin bulunduğu sayfası.
Monitörünüzün performansını ölçün:

Aşağıdaki linki kullanarak, kendi monitörünüzün ne kadar gecikme yaptığını ölçebilirsiniz. Yani, monitörünüzün FPS oyunları için yeterli performansa sahip olup olmadığını ve hangi FPS’lerde görüntüyü akıcı olarak oynattığını bu testle anlayabilirsiniz.          Oradaki ayarları, ortalama oyun ayarlarınız neyse, o şekilde yapın. Ancak, FPS kısmında en az birini monitörünüzün ekran yineleme hızı kadar yapın. Diğerlerini karşılaştırma için daha düşük ya da daha yüksek yapabilirsiniz. Sağ üst tarafta bir nokta göreceksiniz. Onun aldığı rengin durumuna göre monitörünüzün akıcılık limitini bulabilirsiniz. Yanındaki oka tıklayın; küçük bir pencere açılacak. O noktanın sürekli olarak yeşilde kaldığı üst limiti bulun. Noktanın turuncuya döndüğü anlarda, Time Error kısmında  0’dan büyük rakamlar belirmeye başlar. Bu rakamlar, kaybedilen (atlanılan kareleri) göstermektedir. frames-per-second Daha sağlıklı kıyaslama yapabilmek için bir de şuraya bakın. Bu linki vermemin nedeni, bazı kişilerin 24, bazılarının ise 30 FPS üzerini gözün algılamadığını iddia etmeleridir: 15, 30 ve 60 FPS farkı
Ölü piksel testi nasıl yapılır?

Testi, doihaveadeadpixel sitesinden program indirmeden yapabilir veya Dead Pixel Tester programını kullanabilirsiniz.
Refleks hızınızı tespit edin: (Önemli: Bu test, input lag süresiyle doğrudan alâkalı olduğu için, alacağınız sonuçlar, testi yaptığınız monitörlere göre farklılık gösterecektir. Yani, monitörünüzün input lag süresi ne kadar fazlaysa, bu testteki süreleriniz de o kadar kötü [rakam olarak yüksek] çıkacaktır)

humanbenchmark
Ghosting testi nasıl yapılır?

Bunun için linkini kullanın. Bu testle detaylı sonuç alabilirsiniz. İndirme yapmadan test yapmak için tıklayın. Testin açıklamasını bu link‘te bulabilirsiniz.
Input lag testi nasıl yapılır?

Input Lag Testing tft.vanity.dk: Bu linki kullanarak input lag testi ve ışık ayarını yapabilirsiniz.
Monitörünüzün panelini nasıl temizlemelisiniz?

PCLabs’ın hazırladığı linkteki konuda bunun detayları mevcut. Konuda, monitörünüzü cüz’î bir maliyetle nasıl temizleyeceğiniz anlatılmaktadır. Tabi konu 4 yıl öncesine ait olduğu için LCD monitör ve TV’ler baz alınmış ama LED panel monitör ve TV’lerin temizlikleri de bundan farklı değil: LCD Monitör ve LCD TV nasıl temizlenir?


ocakreh2

 

FPS oyunları için tavsiye ettiğim monitörler:

Aşağıda birçok markaya ait muhtelif boyutlarda çok sayıda monitörü tavsiye olarak vermekteyim. Bu monitörler arasından aradığınız boyuta ve kendi bütçenize uygun olan birini tercih ediniz.
Acer:

Acer’ın 27″lik modelleri hariç HLABID, HLAbmii ve Hbmi serisi tüm monitörleri oyunlar için idealler. S235HLBbmii İnceleme Linki 1S235HLBbmii İnceleme Linki 2: Acer’ın yeni nesil IPS panel 23″ oyuncu monitörü. S275HLbmii inceleme linki: Abisi olan S273HLbmii bu konuda yetersizdi ama onun yerine IPS paneliyle geldi ve 27″ oyun monitörleri arasındaki yerini aldı. * * * H243HX, H243H, H233H. S243HLAbmii inceleme linki: FPS oyunları için mükemmel denebilecek gecikme ve input lag süreleriyle ve tasarımıyla öne çıkan en iyi 24″ monitörlerden biri. GD245HQ inceleme linki: 120 Hz, 3B ve çok düşük düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran, ve incelemede ödül almış bir monitör. GN245HQ inceleme linki: 120 Hz, 3B, 1.4 versiyon HDMI ve çok düşük düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran bir monitör. G246HLBbid inceleme linki: Çok düşük input lag süresi ve tepki süresiyle öne çıkan monitörlerden biri.
AOC:

D2357PH inceleme linkiAOC D2357PH DH İnceleme linki: Hem tepki süresi çok düşük, hem de pasif 3B monitör arayanların tercih listesinde olması gereken bir monitör. E2352PHZ inceleme linki: Uygun fiyatlı 3D oyuncu monitörleri arasında başı çeken modellerden biri. E2357FM inceleme linki: D2357PH’nin 3D özelliksiz versiyonu. E2343F2 inceleme linki: Tepki süresi en düşük monitörlerden biri. Siyah-beyaz rengiyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu renkleri sevenler (özellikle de Beşiktaşlılar) tarafından ilgi görebilir.          E2343fi inceleme linki 1E2343fi inceleme linki 2: Yerleşik iPod / iPhone yuvasına ihtiyacı olupta HDCP uyumlu oyuncu monitörü almak isteyenler için biçilmez kaftan. G2460Pqu inceleme linki 1G2460Pqu inceleme linki 2: AOC oyuncuların sesini duydu ve 3D özelliksiz, 120-144 hz ve 24″ oyuncu monitörü arayanların tek seçeneği olacak bu monitörü çıkardı.         E2461Fwh İnceleme Linki: Tepki süresi en düşük 24″ monitörlerden biri. E2795VH inceleme linki 1E2795VH inceleme linki 2E2795VH inceleme linki 3: MVA paneliyle öne çıkan, en performanslı 27″ monitörlerden biri. uk.hardware’deki testte bronz ödülü almıştır. E2752VQ inceleme linki: 27″ olarak en iyi oyun monitörlerinden biri. Tek eksiği TN panel olması. Artık performans için bunu gözardı edeceğiz.          i2757FM inceleme linki 1i2757FM inceleme linki 2i2757FM teknoseyir inceleme linki: Asus MX279H, Dell S2740L ve ViewSonic VX2770Smh ile aynı paneli kullanıyor ve benzer performans sunuyor. İncelemede gümüş ödülü almıştır. İnce kenar paneli sebebiyle MX279H almak isteyenlere bunu tavsiye ediyorum.
Asus:

MS238H, LS246H, ML228H. VG236H inceleme linki 1VG236H inceleme linki 2VG236H Türkçe inceleme linki: 120 Hz, 3B ve düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran, tatminkâr seviyede renk kalitesine sahip olan, MLG (Major League Gaming)’de kullanılan ve incelemelerde de en yüksek puanları alan nadir monitörlerden biri. VE247H inceleme linkiVE247H kullanıcı incelemesi linki: Canlı renkleri, ince ve hafif olması, DVI, HDMI ve VGA portlarını üzerinde barındırması ve düşük çok input lag süresiyle incelemelerin çoğundan tam not alan nadir monitörlerden biri. VS248H inceleme linki: Asus’un yüksek performanslı, TN panel, 24″ oyuncu monitörü. VG248QE inceleme linki: 3B ve 1 ms (GTG) tepki süresi ve çok düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran, W-LED panel ve 144 hz tazeleme hızıyla öne çıkan oyun monitörlerinden biri. VE278Q inceleme linki: Tatmin edici renkler, düşük tepki süreleri ve input lag değerleri, çok yüksek kontrast oranı, DVI, HDMI, VGA, Display port, ve 3 watt stereo hoparlör gibi özellikleri 27″ monitörde bir araya toplayan bir ürün. VG278H inceleme linkiVG278H Türkçe inceleme linki: Mükemmel renkler, düşük tepki süreleri ve input lag değerleri, çok yüksek kontrast oranı, 120 hz, 3B, DVI, HDMI, VGA, 2 MP webcam, 3 watt stereo hoparlör gibi özellikleri 27″ monitörde bir araya toplayan bir ürün. VG278HE inceleme linki 1VG278HE inceleme linki 2: VG278H’nin 144 hz’lik versiyonu ve bazı sitelere göre de en iyi 3D oyun monitörü. Burun farkıyla XL2720T’nin hemen gerisinde kalmaktadır. VK278Q inceleme linki: Mükemmel tepki süreleri ve kontrast oranı, DVI, HDMI, VGA, 2 MP webcam, 3 watt stereo hoparlör gibi özellikleri 27″ monitörde bir araya toplayan bir ürün. MX279H inceleme linki 1MX279H inceleme linki 2MX279H teknoseyir inceleme linki: 5 ms tepki süresi ve ortalama 6 ms input lag süresiyle öne çıkan AH-IPS panel monitörlerden biri. Ancak, ekranının parlak olması sizin için sorun değilse bunun yerine daha uygun fiyatlı olan AOC I2757FM veya Dell S2740L’yi tavsiye ederim. Çünkü hem gecikme süresi daha fazla, hem digitalversus’taki incelemesinde gölgelenme sorunundan bahsedilmiş, hem de fiyatı daha uygun. Pro oyuncu değilseniz ve tasarımını da beğendiyseniz alabilirsiniz.
BenQ:

RL2450H, RL2240H. RL2450HT inceleme linki: 24″ monitörler arasında 2 ms tepki süresi ve çok düşük input input lag süresine sahip olmasıyla öne çıkan bir model. XL2410T inceleme linki 1XL2410T inceleme linki 2: 3B, 120 Hz ve oldukça düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran monitörlerden biri. Bu monitör için XL2420T’nin display portsuz ve renklerinden kısmen ödün verilmiş alt versiyonu diyebiliriz. XL2420T inceleme linki 1XL2420T inceleme linki 2: 3B, 120 Hz ve en düşük input lag sürelerini bünyesinde barındıran ve MLG (Major League Gaming)’de kullanılan nadir monitörlerden biri. XL2420TE inceleme linki: XL2420T’nin 144 hz ve 1 ms tepki süreli versiyonu. MLG (Major League Gaming)’de kullanılan nadir monitörlerden biri. XL2720T inceleme linki: 3B, 120 Hz, 2 HDMI portu, 1 ms (GtG) tepki süresi ile 27″ monitörler arasında en yüksek performanslı olanı. Tüm monitörler arasında da en iyilerinden biri. uk.hardware’deki incelemesinde gümüş ödülü almış. GW2450HM inceleme linki 1GW2450HM inceleme linki 2: GW2750HM’nin 250 nit canlılığa sahip 24″lik modeli. GW2750HM inceleme linki 1GW2750HM inceleme linki 2: 27″ monitörler arasında 4 ms tepki süresi, 6 ms input lag süresi, 300 nit AMWA Panel ve W-LED aydınlatmalı en iyi oyun monitörlerinden biri. Üstelik ışık ve renk sıcaklığı, bazı IPS panel monitörlerden bile daha iyidir. uk.hardware’deki incelemesinde bronz ödülü almış.
Dell:

Alienware OptX AW2310 inceleme linki 1Alienware OptX AW2310 inceleme linki 2: En iyi FPS monitörlerinden biri olup; 120 hz, 3B, DVI ve HDMI özelliklerini bir arada bulundurmaktadır. Dell S2330MX inceleme linki 1Dell S2330MX inceleme linki 2: En iyi FPS monitörlerinden biri olup, DVI ve VGA özelliklerini bir arada bulundurmaktadır. Ultra ince monitör arayanların değerlendirmesi gereken bir monitördür. 2408WFP inceleme linki: Çok düşük input lag süresi, 2 DVI, 1’er HDMI, VGA ve komponent girişleri bulunan, en iyi FPS monitörlerinden biri. S2340L inceleme linki: 3.2 ms input lag süresi, AH-IPS Panel ve W-LED aydınlatma teknolojisiyle öne çıkan monitörlerden biri. 2312HM’ye göre paneli parlak, yükseklik ayarı yapılabilen ve pivot özelliğini kazandıran ayağı yok. Daha yeni olsa da ona göre alt sayılabilecek bir model ama parlak ekranı seven kişiler günlük kullanım için tercih edebilir. Paneli parlaktır. S2440L inceleme linki 1Dell S2440L inceleme linki 2Dell S2440L inceleme linki 3: S2340L’nin 24″lik versiyonu ama bunun input lag süreleri daha düşük. S2740L inceleme linki 1Dell S2740L inceleme linki 2: 3.2 ms input lag süresi, AH-IPS Panel ve W-LED aydınlatma teknolojisiyle öne çıkan monitörlerden biri. Profesyonel oyun monitörlerinden tek eksiği 7 ms (GTG) olan tepki süresi ama bence bu gözardı edilebilir. Asus MX279H ve AOC i2757FM ile aynı paneli kullanıyor. Tek eksiği, panelinin paneli olması ama parlak paneli sevenler için ideal.
Eizo:

Foris FS2332 inceleme linki 1: Kendisinden sonra çıkan FS2333 ve Dell U2312HM’den sonra en iyi IPS panel oyuncu monitörlerinden biri. Foris FS2333 inceleme linki 1:Foris FS2333 inceleme linki 2Foris FS2333 inceleme linki 3:  Bugüne kadar üretilmiş en iyi IPS panel oyuncu monitörü.
HP:

X2301 incelemesi linki: HP’nin oyun monitörleri arasındaki şık bir modeli. Pavilion 23xi incelemesi linki 1Pavilion 23xi inceleme linki 2: HP’nin 23″ IPS panel oyuncu monitörü. Pavilion 22xi incelemesi linki 1Pavilion 22xi inceleme linki 2: HP’nin uygun fiyatlı 22″ IPS panel oyuncu monitörü.
Iiyama:

E2273HDS-B1 inceleme linki: Tepki süresi ve input lag değerleri itibariyle listenin başını çeken monitörlerden biri. Aynı zamanda editör ödülü almış bir monitör. B2274HDS-B1 inceleme linki: HDMI, DVI  ve VGA kapılarını bünyesinde barındıran ve renk doğruluğuyla öne çıkan monitörlerden biri. E2473HDS inceleme linki: Bu monitör için, E2273HDS-B1’nin hemen hemen 24″lik versiyonu diyebiliriz. G2773HS-GB1 inceleme linki: 1 ms tepki süresi ve çok düşük input lag süreleri, 27″ olması, 3B ve 120 hz özellikleri ile öne çıkan en iyi oyun monitörlerinden biri. G227HS-2 haber linki: G2773HS-GB1’nin 144 hz versiyonu. B2008HDS-B1: Bu monitör için de aynı şekilde E2273HDS-B1’nin 20″lik versiyonu diyebiliriz.
LG:

IPS235V inceleme linki: İnput lag süresi düşük 23″ monitörler arasında IPS panel olmasıyla öne çıkan bir monitör. IPS224V-PN inceleme linki: İnput lag süresi düşük 21.5″ monitörler arasında IPS panel olmasıyla öne çıkan bir monitör. IPS237L-BN inceleme linki: 3D monitörler arasında ortalama 6 ms input lag süresi ve en önemlisi de IPS paneliyle öne çıkan bir 23″ monitör. İncelemede gümüş ödülü almıştır. 24EN43 inceleme linki: LG’nin uygun fiyatlı 24″ oyuncu monitörü. IPS277L-BN inceleme linki: 5 ms tepki süresi ve ortalama 7 ms input lag süresiyle öne çıkan IPS panel monitörlerden biri. İncelemede altın ödülü almış nadir monitörlerden biri. * * * L227WT inceleme linki: İnput lag süresi en düşük 22″ monitörlerden biri. IPS226V inceleme linki: LG’nin IPS235V ile attığı büyük adımı daha ileri taşıyan ve artık oyunlar için de gönül rahatılığıyla alınabilecek, incelemede nadiren 5 yıldız alan IPS monitörlerden biri. W2363D inceleme linki 1W2363D inceleme linki 2: LG’nin 3B, 120 hz ve oyun modunda 0 input lag süresi özellikleriyle oyun için özel ürettiği özel bir monitör. Bu monitör, Dell Alienware AW2310, Samsung 2233RZ ve Asus VG236H ile karşılaştırılmaktadır. 120 hz oyuncu monitörü alacaksanız ve bunu ikinci elde bulursanız kaçırmayın derim.
Philips:

227E3LHSU/00, 192EL2SB/00 249C4QHSB inceleme linki: Tepki süresi yüksek olsa da, input lag süresi düşük bir monitör. Tepki süresindeki eksiğini, MVA paneliyle kapatıyor. 273E3LHSB/00 kullanıcı incelemesi linki: 1 ms tepki süresi, 0 input lag ve yüksek kontrast oranıyla öne çıkan monitörde DVI-D, HDMI ve VGA bağlantı kapıları ve 2 x 2 watt hoparlör de bulunmakta. UYARI: Bu monitörü 273E3LHSB modeliyle karıştırmayın. 273E3QHSB/00 inceleme linki 1273E3QHSB/00 inceleme linki 2: 273E3LHSB/00’nin AMVA panel ve kontrast oranı daha yüksek versiyonu. Tepki süresi 6 ms olarak geçse de, sanki daha yüksekmiş gibi bir miktar gölgelenme yapıyor anladığım kadarıyla. Ancak, AMVA paneli sayesinde özellikle de siyahları doygun verdiği yazılmış.
Samsung:

S23A700D kullanıcı incelemesi linki: Samsung’un 23″ monitörler arasında 3B ve 120 Hz özellikleriyle öne çıkan modeli. S27A950D inceleme linki: 3B, 120 hz ve düşük tepki sürelerini bünyesinde barındıran, gerçek siyah rengi sağlama, gümüş malzeme kalitesi ve tasarımıyla öne çıkan özel bir monitör S24B350H inceleme linki: Bu monitör için S23B550V’nin 24″lik versiyonu diyebiliriz. S23B550V inceleme linki: FPS oyunları için mükemmel denebilecek gecikme ve input lag süreleriyle öne çıkan ödüllü F/P ürünü. S23A550H inceleme linkiS23A550H kullanıcı incelemesi: Bu monitör için S23B550V’nin daha estetik ama kontrast oranı ondan daha düşük olan eski versiyonu diyebiliriz. 2233RZ inceleme linki: 22″ olupta, 3B ve 120 hz özelliklerini bir arada sunan nadir oyun monitörlerinden biri. CRT ile kıyaslandığında input lagı yoktur. S22A350H inceleme linki: Yüksek kontrast oranı ve renk doğruluğu, çok düşük input lag süreleriyle en iyi monitörlerden biri. S22B350H: Bu monitör için S23B550V’nin 22″lik versiyonu diyebiliriz. Aynı zamanda 22″ monitörler arasındaki F/P ürünüdür. S19B150N: 19″ oyuncu monitörü. * * * T27A950, T27A750 (3B, 120 Hz), P2470H, P2450H, PX2370, SM245B, P2350 (0 input lag), XL2370 (0 input lag), C23A750X.
ViewSonic:

ViewSonic’in VX serisi oyun için idealdir. Bu seriden herhangi bir monitörü oyun için alabilirsiniz. VX2770Smh inceleme linki: 27″ IPS panel monitörler arasında en iyilerden biri ancak bir miktar gölgelenme sorunu olduğundan bahsedilmiş incelemede. AOC i2757FM, Asus MX279H ve Dell U2740L’dekiyle aynı paneli kullanıyor. * * * VX2260wm inceleme linki, VX2250wm (0 input lag), V3D245 (3B), VX2262wm VX2240w inceleme linki: İncelemede mükemmellik ödülü alan nadir monitörlerden biri. VX2268wm inceleme linki 1VX2268wm inceleme linki 2VX2268wm inceleme linki 3VX2268wm DH video inceleme linki: 3B, 120 hz özellikleriyle öne çıkan ve incelemede en yüksek puanları alan monitörlerden biri. VX2739wm inceleme linki: İncelemede mükemmellik ödülü alan nadir monitörlerden biri.


pccase

 

Monitörünü hem iş, hem de oyun için kullanacaklara göre tavsiyeler: 

İşi gereği renkleri olduğu gibi gösteren monitöre ihtiyacı olan (benim gibi          ) ve aynı zamanda oyun da oynayan kişiler için Dell’in U serisi ile Asus PA ve PB biçilmiş kaftan. Bu monitörlerin ortak eksik yönleri ise, tepki sürelerinin nisbeten yüksek olması iken, kullandıkları teknoloji itibariyle renk konusunda diğerlerinden bariz şekilde ayrılmaktadır. Bunlar arasında 22″lik modeli kimileri küçük bulabilir belki ve 23″lik U2312HM idealdir. Çünkü input lag süresi en düşük ikinci IPS panel oyun monitörüdür. 24″lik modelin gecikme değeri nisbeten daha fazladır ama 9.4 ms de iyi bir süredir. 24″lik monitöre ihtiyaç duyanlar bu modeli alabilirler. U2211H’nin tepki süresi pro oyuncular için sınıra yakın değerdedir.
27″ ve üzeri modeller ise pro oyunculara değil, normal oyunculara hitap etmektedir. Monitör isimleri, aynı zamanda inceleme linkleridir. Benim anladığım kadarıyla U2713 renk olarak, PB278Q ise performans olarak daha önde. İkisi çok iyi monitörler. Alacağı moitörü hem iş, hem de oyun için kullanacak kişilerden iş öncelikli olanlara U2713’yi, oyun öncelikli olanlara ise PB278Q’yu tavsiye ederim.
Dell U2211H inceleme linki 1Dell U2211H inceleme linki 2: 15.6 ms input laga sahip 22″lik model. Dell U2311H inceleme linki 1Dell U2311H inceleme linki 2: 10.6 ms input lag süreli 23″lik model. U2312HM’nin önceki versiyonu. Bulunursa ikinci el olarak alınabilir.
Dell U2312HM inceleme linki 1Dell U2312HM inceleme linki 2Dell U2312HM inceleme linki 3Dell U2312HM inceleme linki 4: TFTCentral incelemesine göre 0.6 ms input lag süresiyle neredeyse CRT monitörden farksız 23″lik model. Tepki süresi ise her ne kadar 8 ms GTG (reel 14 ms) olarak geçiyor olsa da, testlerde bu süre daha düşük çıkmaktadır (Bakınız incelemeler). Bu monitör, IPS panel oyun monitörü olarak bilinen Eizo Foris FS2332 ile muadil tutulmaktadır. Profesyonel oyuncu monitörü olarak tavsiye edilmemesindeki temel etken olarak ise 120 hz olmaması gösterilmektedir. Pro olmayan oyuncular için tavsiye edilmektedir ama TN panel monitörlere nisbeten, IPS panel olduğu için pahalı bir çözüm olarak görülmektedir. Burdaki pro oyuncu tanımı ise göreceli olmakla birlikte biraz da ilginçtir. 120 hz olmayan monitörler pro oyuncular için tavsiye edilmiyor olsa da, yukarıda da yazdığım Eizo Foris FS2332’nin 3.4 ms tepki süreli yeni modeli olan FS2333 tavsiye edilmektedir ve bu monitör, ilginç bir biçimde 60 hz’dir. Bu klasmandaki en iyisi ve benim de favorim. 
Dell U2412M inceleme linki: 9.4 ms input laga sahip 24″lik model.
Dell U2413 inceleme linki 1Dell U2413 inceleme linki 2: U2412M’nin 8-bit + FRC AH-IPS paneliyle 1.07 milyar renk veren 24″lik modeli. Oyun modu ile lag süresi U2412M’nin yarısı kadardır.
Dell U2713HM inceleme linki 1Dell U2713HM inceleme linki 2Dell U2713HM inceleme linki 3: İşinde 27″ monitöre ihtiyacı olanların tercih edebileceği, nadir W-LED aydınlatmalı AH-IPS panel 1440P monitörlerden biri. İnput lag süresi, kardeşleri kadar düşük olmadığından (20 ms gibi), pro oyuncular için tavsiye edilmemektedir ama ortalama oyuncular için çok iyi bir seçim.
Dell U2713H inceleme linki 1Dell U2713H inceleme linki 2: U2713HM’nin LED aydındatmalı önceki versiyonu. Ancak, 8+bit FRC özelliğiyle, gösterdiği renk sayısı 16.7 milyon değil, 1.07 milyardır. İnput lag süresi 3 ms daha yüksek olsa da, tepki süresi 2 ms daha azdır. Renkleri için uk.hardware’den altın ödülü almıştır.
LG 27EA83-D inceleme linki 1LG 27EA83-D inceleme linki 2LG 27EA83-D inceleme linki 3: U2713H ile aynı paneli kullanmasına ve oyun performansı da yakın olmasına rağmen daha iyi renkler sunmaktadır. Renkleri için uk.hardware’den altın ödülü almıştır.
Asus PB278Q inceleme linki 1Asus PB278Q inceleme inceleme linki 2Asus PB278Q inceleme inceleme linki 3PB278Q teknoseyir inceleme linki: Forumda incelemesini açan üyenin renklerin efendisi diye övdüğü profesyonel monitör olan PA246Q’nun oyuncular için hazırlanmış 8 bitlik W-LED aydınlatmalı 27″lik versiyonu diyebiliriz bu monitör için. 1440P çözünülüğe sahiptir.
Asus PA279Q inceleme linki 1Asus PA279Q inceleme linki 2: U2713H ve 27EA83-D ve benzer özellikler sunmaktadır. Hem uk.hardware’den, hem de digitalversus ödül almıştır.
Dell U3014 inceleme linki 1Dell U3014 inceleme linki 2: 10 bit paneli ile 1.07 milyar renk sunan, AH-IPS panel ve 2560 x 1600 çözünürlüğe sahip monitörler arasında, performansı oyun için uygun olan (testi yapılan monitörler arasında) iki monitörden biri. Bu büyüklüğüne rağmen ortalama input lag süresi 10 ms’nin altındadır.
HP ZR30w inceleme linki: 10 bit paneli ile 1.07 milyar renk sunan, S-IPS panel ve 2560 x 1600 çözünürlüğe sahip monitörler arasında, performansı oyun için uygun olan (testi yapılan monitörler arasında) iki monitörden biri. Bu büyüklüğüne rağmen ortalama input lag süresi 10 ms’nin altında olup, burun farkıyla Dell U3014’ün önündedir.

 

 

 

 

Share Button
 • Yusuf

  Merhaba Doctor. Güzel rehber ama pc rehberinizdeki gibi bir düzen yok. Linkler birbirine girmiş,fazla resim yok ve aralarda boşluk yok. Eğer bunlara dikkat ederseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

  • Salih

   Merhaba doktor bey gtx770m ekran kartlı bilaptopum var 3D oyun oynayacağım bir monitör arıyorum ancak ileride ps4 e geçmek istiyorum ps4 tede 3d oyun oynamak mümkün mü 3d için hdmi yeterli olmuyor diye biliyorum çevirici aparat mı lazım ps4 bu tür çeviricileri destekliyormu

   • PS4 şu an için 3d oyun açamıyor ve açabileceğini de hiç sanmıyorum. Bence siz direk laptop için bir monitör bakın ama GTX 770m 3d’de çok boğulur haberiniz olsun.

 • Muhteşemlik

  Merhaba doktor Yusuf bey’e katılıyorum çok karışık olmuş birde Corsair Carbide 400R’nin boyutlarını yazarmışınız kasa almam ertelendi o gelince alabileceğimi düşünüyorum teşekkürler. Eğer başka bir gönderinize yazdıysam blogda bulamadım teşekkürler.

  • Doctor Gigabyte

   Rehberde biraz editleme yapmak lazım farkındayım. Yakında güncelleme gelecek o zaman gereken düzenlemeleri yaparım.

  • Doctor Gigabyte

   Rakamları tam hatırlamıyorum ama kullandığım için çok geniş ve ferah olduğunu söyleyebilirim. Kule tipi soğutucu ve 49 cm uzunluğunda ekrqn kartlarının sorunsuzca kullanabilirsiniz.

 • Denizhan

  Yazı doctor bey’e ait değil. Doctor, Asus VN247H battlefield 4 ve cod : ghosts için iyi midir? (Asus GTX760 ile kullanacağım)

  • furkan çakmak

   Bende hd 7950 kullanıyorum, asus vn247h alcaktım ve biraz forumlardan araştırdım ve aoc e2461fwh de karar kıldım.Asus vn247h de cidde ışık sızması problemi var ve renkleri daha cansız aoc brightframe teknolojisi renk olarak baya fark atıyor ayrıca tepkimesi 2ms ki buda fps tarzı oyunlar için yeterli bir kullanıcı olarak bu modele bakmanızı tavsiye ederim.

   • Quest

    Benim oy da AOC’a burda Asus monitörlerde light bleeding çok kötü hakkaten diğer her ürününe saygo duyduğum Asus monitör işinde pek ısınamadım ben de

  • Doctor Gigabyte

   Ben iyi diye biliyorum. Ama ışık sızması problemi olduğu söyleniyor. Aslında F/P olarak Philips ve AOC tercihimdir.

 • Biri İşte

  Doktor Kaveri çıktı, artık bir HTPC rehberi bekliyoruz.

  • Doctor Gigabyte

   Kasalara bakmaya başladım bile 🙂

   • Biri İşte

    Kolay gelsin doktor…

    • Biri İşte

     Doktor Vatan’a TİTAN B.E., 750Ti ve 750 serisi ekran kartları geldi.

     • Doctor Gigabyte

      Haber geçeceğim birazdan.

 • Mevlüt

  17inç lg monitörüme max.150 liraya hangi ekran kartı gider? Oyun amaçlı…

  • Doctor Gigabyte

   HD7650 ya da GT640

   • mevlut

    7750 yi sipariş ettim hocam.Umarim pişman olmam

    • Doctor Gigabyte

     Olmazsınız merak etmeyin 🙂

 • rauf

  düzeltin bunu arkadaşlar okunmuyor bile

  • rauf

   Marka marka açıklamak yerine tepki sürelerine ve fiyatlara göre bir sınıflandırma yapmak daha okunur yapacaktır.sistem tavsiye kısmında olduğu gibi.o kadar bilgi var ama faydalanmak için bu kadar çaba harcamak okuyucuya külfet ilgilenirsiniz umarım

   • Doctor Gigabyte

    Yakında konu sahibi güncelleme yapacak. O zaman editleyeceğim konuyu merak etmeyin.

 • okoca

  22inc lcd min yanına 2. 22inc lcd yi koyunca, sürekli bir ona bir ona bakmakdan göz ve boyun ağrıları baş gösteriyor, veri takip etmek için iyi tek monitor yetmiyorsa ama, 3 4 5 lcd yi yana koyup bağlamak ve oyun oynamak oyunu oynarken sürekli tek bir lcd ye bakmak diğerlerinin boşda durması pek akıl karı değil, heleki lcd lerin kenelarlıkları yüzünden görüntü bölünmesi tuz biberi, ha oval lcd ler esnek lcd ler gelirse ozaman düşünürüz, o vakte kadar çoklu lcd masa üstünde fantazi den ibaret, okadar yüksek çözünürlüğe çıkmak için 2. kart veya daha güçlü ekran kartı, lcd paraları + elektirik+ beyin ve kas yorgunları bilemiyorum bu konuyu enine boyuna ölçmeliyiz metre ile…

 • Süleyman Can Öz

  ADMİN BENDE VİEWSONIC 21.5″ VA2245a GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR VAR NASIL SENCE

 • Low ayarda belki oynarsınız. Watch Dogs oldukça kasacak gibi.

 • Viewsonic aslında iyi bir markadır ve monitörleri de gayet iyidir.

 • Doğukan

  Hocam Asus VG248QE nasıldır ?

  • TR pazarındaki en iyi gaming monitörlerden biridir. 144 hertz ve 1ms. Ama HDMI’dan değil DisplayPort’tan bağlayın. HDMI’da sabit 60 fps alabilirsiniz ama DP kullanırsanız 144’ün dibine dayanır.

   • Doğukan

    Saolun hocam

 • mehmet

  Doktor hocam butcem 200 civari oyunlarda iyi performans alabilcegim monitor bulabilmisiniz hocam guveniyorum size

 • chef

  Hocam bu monitörden en fazla kaç FPS alabılırım …..

  http://www.vatanbilgisayar.com/aoc-23-i2369v-genis-ekran-led-ips-monitor.html

 • serkan

  sayin doktor ben
  Asus VG248QE Ecran 24” 3D
  bu model ekran almayi dusunuyordum hem oyun hem is icin ama bazi yorumlari okuyunca biraz tereddut ettim almak icin o yuzden almadan once sizin fikrinizi de almak istedim…
  bu ekran hakkinda dusunceniz vede tavsiye eder misiniz?yada buna benzer baska bir ekran tavsiye eder misiniz?olabildigince iyi bir ekran almak istiyorum.. tsk ler…

  • Yorumlara çok takılmayın. Gayet iyi bir monitördür ve rahatça alabilirsiniz.

 • Onur Karakaya

  600tl Gaming monitor öneriniz nedir?

 • caglayan

  Oyun için 2 Adet monitor almak istiyorum çift kullanacağım için ince çerçeveli bir model olması gerekiyor tabi ki IPS, olacak tercihen 144Hz ama 120Hz de olabilir. Büyük ekrana alışık olduğumdan küçük olmasını da istemiyorum. Ekran kartım Asus HD7970. Son olarak bütçe 2 Adet için toplam 1500-2000TL arası. Tavsiyede buluna bilirseniz sevinirim.

 • Ekran kartının yazılımından ayarlarsınız o kısmı 🙂

 • lori

  Acer GN246HL Bbid 24-inch vs ASUS VG248QE 24″
  Sa hocam bu ikisinden hangisini alayım sırf Counter Strike için alacam ne dersiniz. Sadece oyun performansı benim için önemli diğer 3d, Hopörler vb önemli değil.

  • ikisi de aslında aynı panel. O yüzden ucuz olanı alın derim. 9

 • Enes x

  merhaba asus vg248qe veya bu fiyatlarda bi monitor arıyorum max 350 dolar 144hz 1ms 3d destekli en iyi monitor hangisidir sizce ?

 • Emre kara

  Bu İnput Lag tam olarak ne oluyor.

 • Ferhat Erbas

  merhaba Kardeslerim,ben Semi pro Csgo Oyuncusuyum,butcem 900 tl civari 144 hz bit monitor dusunuyorum,3d olmak zorunda degil…

 • Ferhat Erbas

  Doktor 144 hz tepki suresi 1ms olan 700 900 tl arasi bir ekran önerebilirmisin,hz cok önemli benim icin..

 • Güzel ama aşırı pahalı. O paraya 2k monitör var piyasada.

  https://www.webdenal.com/benq-xl2430t_817806.html

  Bu hem daha ucuz hem de 144 hertz yani 144 fps gösterebiliyor. Sırf Gsync için fazladan 1000 lira vermek mantıksız bence.

 • Muaz Cabir Karagöz

  merhaba
  bu mönitoru almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz..yada sizin önere bileceğiniz bir model varmıdır……?teşekkürler…

  Samsung S27E390HS 27″ 4ms (Analog+HDMI) Full HD PLS LED Monitör

  http://www.hepsiburada.com/samsung-s27e390hs-27-4ms-analog-hdmi-full-hd-pls-led-monitor-p-BD803450

 • Muaz Cabir Karagöz

  hocam filmde cok izlerim ama oyunda az oynarim….27 inc monitor oyunlar icin kotumudur maksimum 1000 tllik butcem var…..bu verdiginiz monitor baktimm herkez memnun….nvida 760 ekran kartim var…yani en mantiklisi verdiginiz urun mudur ???

  • Ben piyasa şartlarına göre en iyi öneriyi yapmaya çalışırım ve F/P olarak şu an önerdiğimin dengi yok piyasada.

   • Muaz Cabir Karagöz

    viewsonic vx2457 mhd nediyorsunuz hocam….. ??75 hertz hemde ve freesing ozelligi var hangisi onerirsiniz hocam…. ???

 • Muaz Cabir Karagöz

  hocam acik konusmak gerekirse sizin web sitesini gormeden o urunu aldim 🙂 ve sizin siteyi gordum testleri yaptim oyun oynadim ve eski monitorumle kiyasladim oda samsung lcd monutorsu 22 inclik yeminle bu yeni samsung modelinde daha canavardi sattigimada pisman oldum 🙂 suan yeni samsug monitoru yolladim ve sizin urunu alicam.gonlum g syng monitor almak ama 2 bin tl yukarsi .sizin monitor le bu samsung arasinda kalmistim gittim samsung aldim ve yolladim sonuc olarak asus alicam isallah yeni samsungran iyi bir cihazdir….. aldigimda burayada yorum yazicam izlenimlerimi paylasicam tesekkurler…

 • Muaz Cabir Karagöz

  viewsonic vx2457 mhd nediyorsunuz hocam….. ??75 hertz hemde ve freesing ozelligi var hangisi onerirsiniz hocam…. ???

 • Muaz Cabir Karagöz

  viewsonic vx2457 mhd nediyorsunuz hocam….. ??75 hertz hemde ve freesing ozelligi var hangisi onerirsiniz hocam…. ???

 • Berk Başçoban

  Merhaba hocam 500-700 tl arası monitor arıyorum ben güzel bir kaç tane buldum hepsi güzel olunca ayrım edemiyorum en ucuzunu alayım diyorum fakat çok farkedermi bilemiyorum neyse size bırakayım ben seçimlerim;

  Asus VP247T
  Asus VX248H
  BenQ RL2455HM
  BenQ GL2460
  ViewSonic VX2457-MHD (Amd kullansaydım alır geçerdim free-sync sadece bunda var)

  FPS oynuyorum daha çok 144 hz alabilsem keşke fakat en iyi seçenekler bunlar gibi ama hepsi iyi hangisini seçsem sonra pişman olmam acaba 🙂

  • Merhaba. Wiewsonic olanı alın. bu fiyata 75 hz monitör kolay bulunmaz. Freesync olayına da takılmayın. Siz yine rahat oynarsınız bir sıkıntı olmaz.

 • Batuhan Recep

  Hocam merhaba benim ufak bir sorum olacaktı piyasayı 2gündür kol geziyorum ama bulamadım ıps 144hz 1ms monitör sanırım daha çıkmadı curved 144 hz bir tane monitör bulabildim oda çok pahalı. Herşeyi iyi olsun diye uraştımda 2gün sonra piyasada olmadığını farkettim 😀
  Kısacası:
  Sizin öneriniz ne olur fps oyuncusuyum 144hz 1-2ms olsun istiyorum ama curvedlarda çok hoşuma gidiyor ıps aslında işime yarar acaip çelişkide kaldım bana fiyat aralığı önemli değil güzel görünüşlü önerebileceğiniz ne var curvedlı ıpsli 144 falan 😀 Biraz saçma oldu soru ama kusura bakmayın.

 • Batuhan Recep

  Hocam en sonunda kararmı verdim ama önceki yorumu silemedim kusura bakmayın
  ASUS VG248QE
  BENQ XL2430T
  modelleri arasında acaip tereddütte kaldım. Cs go oyuncularının yüzde80i bu üçünden birini kullanıyor o yüzden böyle karar kıldım ama sizin öneriniz hangisi olur.
  Görünüş olarak BENQ muhteşem ama diğerinde 3B var sanırım tek farkları lütfen bişey söyleyin 😀

  • Asus 🙂

   • Batuhan Recep

    1-2 haftaya kadar alıcam öneriniz için çok saolun kafam biraz daha rahatladı 🙂
    Biraz önce attığınız ASUS MG278Q modelide aslına bakarsanız özellik olarak çok iyi ama 27inç olması gözümüzü korkutuyor 15.6 inç laptop monitörü kullanıyorum 2-3 yıldır birde fps için 23-24 inç ideal gibi bide vg248 amazondada var ucuz fiyata sonum o olacak gibi 🙂

 • Dr. Hannover

  Sevgili Doktor, toplayacağım sistemdeki monitörün display portu olması gerekli midir? Displaysiz olmayan monitörlere bakmıyorum ben, böyle bir huy edindim. Doğru bi yaklaşım mı sizce?

 • 60 standart ama OC ile 70-80’e çıkabilirsiniz.

 • Kenpachi43

  Hocam hayırlı ramazanlar bana maximum 4 ile 5 bin tl 17.3 inc oyun laptopu onerebilirmisiniz. Piyasakilerin cogu 2 gb ekran kartli bnm aradigim en az 4 gb gtx960M. Ama bir türlü aradığımı bulamadım illa bazi özelliklerini dusuruyorlar. asus gl752vw-t4015t iyi ama artik piyasada yok..

 • 60 hertz. Belki OC ile 70 civarı.

 • Özgün Öncü

  Hocam Sa benim laptopun ekranı kırıldı onu yaptırmak yerine full HD bi monitör almak istiyorum ne önerisiniz oyun ve film izlemek için kullanırım daha çok hdmi girişi mi olmalı VGA mı CS go falan oynarken de sorun çıkarmazsa iyi olur bütçem 500-600 tl ye kadar

 • Batuhan Recep

  Hocam merhabalar
  ben sizden monitör önerisi almıştım şuanda monitörü aldım kablosu kaldı bilgisayarımda hdmi ve vga çıkışları var bunlara girip monitörde displaye girecek bi dönüştürücü arıyorum fakat bulamadım birde monitörde display pcde vga ya giren 144 hz verirmi şimdiden teşekkürler.

  • HDMI 1.4 kablosu kullanın. VGA asla gerçek 144 hertz veremez.

 • oğuzuz

  Hocam selamlar ve iyi bayramlar
  bende monitörü seçmekte zorlananlardanım, ve nazicane tavsiyenize ihtiycım var.
  kriterlerim şunlar:çok film izleyen biriyim bu yüzden, ips panel olsun, ghosting yapmayan 23,6″ -24″ bir ekran olsun, aynı zamanda profesyonel olmayı amaçlamadan oyun oynayabileyim “shadow of mordor, far cry, cs vb..” biraz şık olabilir ama işlevsellik daha önemlidir gözümde, bütcem 750tl yi geçmez, şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

  • oğuzuz

   Hocam sizden baktım ki yanıt gelmiyor bende ASUS VC239H model bir monitör aldım, umarım iyi geçiniriz kendisi ile 😀

 • Dkan

  Merhabalar Hocam,

  GTX 1060 veya RX 480 ekran kartı alacağım ancak monitör olarak aklım allak bullak oldu her kafadan ayrı ses çıkıp çok fazla da model bulunmaktadır. Bütçem 500-600 TL arasında olup f/p açısından en mantıklı cihazı seçmeye çalışıyorum.
  ASUS VP228H, BenQ RL2240HE, ASUS VP228T vs arasında gidip geliyorum. Bir de kulaklık kullanan birisiyim ekranı HDMI ile mi bağlamak mantıklı dvd-d ile mi ?

 • Alper Öncül
 • Kamil Korkar

  Selamlar benimde bütçem 1300-1400 TL banada şöyle güzel bir oyuncu monitörü önerirmisin hem çok oyun oynuyorum hemde çok dizi film izliyorum bu monitör bana yeterli gelir mi

  ASUS VG248QE

  • Önerdiğiniz monitör gayet iyi. Daha iyi ve ucuzu Amazon’da bulunur ancak.

 • harun

  merhaba
  1 sorum: klasik bir soru fakat amazondan monitör getirebilirmiyim
  2 sorum: gtx 1060 için monitör önerebilirmisiniz

 • Emrullah Bingöl

  Selamlar, Gigabyte GTX1060 6GB GDDR5 192Bit ekran kartı alacağım. 400 tlye kadar bütçem var ne almalıyım sizce?

 • SelmanD

  doktorcum bana 75 hz civarında freesync olursa iyi olur hem oyun hem tasarım monitörü önerirmisiniz. flickerfree olsa daha da iyi oluyormuş 🙂 yukarıda tavsiye ettiğiniz modellerin çoğunu bulamadım eski monitörler sanırım. yada 1000 tl civarında bi bütçe ile en iyi ne alınır. 24″ bir monitör yeterli olur .

 • Fatih

  Merhaba, iyi çalışmalar. Sizi çok gereksiz bir konuda rahatsız edeceğim ama bu işlerden anlamayan biri olarak yardımınıza ihtiyacım var. Sadece günlük kullanım için (birşeyler okumak, izlemek vs. ) bir monitör almam gerekiyor. Açıkcası bütçem çok kısıtlı ve hızlıca edinmem gerekiyor. Sizce linkteki monitörlerden 1366×768 – 5 ms olanlardan birini mi almalıyım yoksa 1920×1080 – 16 ms Viewsonic marka ürünü mü almak gerekir? Ya da başka bir tavsiyeniz olur mu?

  Bu monitörlere, bu paraları vermenin ahmaklık olduğunun farkındayım, fakat şu an başka eçeneğim yok.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  http://www.hepsiburada.com/viewsonic-va2055sa-19-5-16ms-analog-full-hd-led-monitor-p-HBV0000000KCX?magaza=Ofmat%20Teknoloji

  http://www.hepsiburada.com/philips-193v5lsb2-62-18-5-5ms-analog-led-monitor-p-BD303897?magaza=Gelbura

  http://www.hepsiburada.com/aoc-e970swn-18-5-5ms-analog-led-monitor-p-BD801039?magaza=Gelbura

  http://www.hepsiburada.com/asus-vs197de-18-5-analog-5ms-led-monitor-p-BD303202?magaza=Vizyon%20Bilgisayar

  http://www.hepsiburada.com/acer-k192hqlb-18-5-5ms-analog-led-monitor-p-BD801038?magaza=Hepsiburada

  http://www.hepsiburada.com/acer-k202hqlab-19-5-5ms-analog-led-monitor-p-BD804420?magaza=Nethouse