Radeon R9 290x Fiyatları El Yakıyor!!!

290x

AMD yeni serinin lansmanını yaptığı gün yeni amiral gemisi R9 290x içi 600 USD taban fiyatı belirlemişti. Fakat Bu fiyatı biraz zor göreceğiz gibi :( Kart piyasaya çıkmadan ateş pahası hale geldi !

Çıkış tarihine az bir süre kala AMD’nin yeni amiral gemisi R9 290 mağazaların sipariş listelerinde yer almaya başladı. Herkes AMD’nin yaptığı resmi açıklamadaki fiyatları beklerken tedarikçiler üzerinde yaklaşık %50 kar koymaya başladılar bile. Şu an Avrupa ve ABD mağazalarında listelenmeye başlayan referans modeller ortalama 700 Euro fiyat etiketine sahipler yani dolar olarak yaklaşık 800 USD civarında. Ülkemizde 1500 TL fiyata beklenen 290x anlaşılan 2000 TL’nin bir hayli üzerinde olacak.

Peki bu fiyat artışının sebebi nedir? Gelen öncül testlerde 290x’in GTX Titan’ı geçmesi ve Titan’ın 900 USD’den satılmaya devam etmesinin yanında Nvidia’nın 2014 başına kadar yeni seri çıkarmayacak olmasını da bu duruma neden olarak gösterebiliriz. Kısacası fırsatını bulan, AMD ya da Nvidia olsun, durumdan faydalanmakta sakınca görmüyor !

 

Share Button
 • Furkan ÇAKMAK

  Şahsen benim aldığım 2. ve son bilgisayar bundan sonra oyun amaçlı bilgisayar almayı düşünmüyorum.Zaten bilgisayarı iş alanı olmayıpta kullanan insanlar internet ve oyun amacıyla kullanıyor ama bilgisayarlar gün geçtikçe cazibesini yitiriyor özellikle android telefon ve tabletler sayesinde artık her yerde internet erişimimiz var sadece 1080p oyun oynamak için binlerce dolar harcamaktansa konsol alıp oturmak ve optimizasyon vs… gibi bir çok etkenden uzak kalmak daha mantıklı…Titana 900$ veriyorsunuz ve Ultra Crysis 3 1080p 60fps oynuyamıyorsunuz.Bilgisayar mı ? ASLA!
  Tabi farklı düşünenler olacaktır.Onlara da güçlü bir ağrı kesici almalarını öneririm zira bilgisayarın yan etkilerinden biri stres ve grafik motorlarına sövgü :)

  • Doctor Gigabyte

   Konsol demek rahat kafa demek ama ben kurcalamayı seven biriyim. Bana fix makine yaramaz :)

 • biri pc mi dedi

  r9 280 ne zaman gelecek dr bey

  • Doctor Gigabyte

   22 Ekim deniyor.

 • Deniz

  R9 290X ne zaman gelecek acaba ?

  • Doctor Gigabyte

   Kasıma sarktı deniyor ama kesin değil hala.

 • erkan

  ben aksilik olmassa evga gtx780 crasfield mi ne ondan aldım gelecek inşallah bi kaç gune.bunu yaparken 7970 bundan daha iyi olduğunuda dusunuyorum hala 😀 fakat oyun dan baska bir işiniz varsa ve stabilite istiyorsanız nvidia yok ben oyun oynarım diyorsanız kesinlikle amd tabiki 😀 birde ben daha once 2-3 tane ust segmet kullandım hepsini sappire aldım
  bir sure sonra kart alüminyom tencere gibi haşlanmıs bir goruntu hıs olusturdu tamam yuk perf. ama cok üflüyor odayı ısıtıyordu bide bunu deneyelim bakalım suanda msı gtx 680 lıgh var oda cok guzeldi beyenmıstım

  • Erkut

   gtx 780 classified lar ilk 5 e girer. Gayet güzel bir kart sizi 4 yıl ultra – high ayarları arasında götürür ama sizin yerinizde olsaydım msi lightning gtx 780 alırdım 😉