WindowsPhone’da İşler Yolunda. RT ise Zaman Kaybı

Geçtiğimiz yılın sonunda piyasaya çıkan WindowsPhone 8’den olumlu habrler geliyor. Kullanım oranı artan ve uygulma marketi gelişen WP’ye karşın Windows RT ise uzmanlarca tam bir zaman kaybı olarak görülüyor.

Microsoft’tan yapılan resmi açıklmaya göre WindowsOhone uygulama mağazası 145 bin uygulama sayısına ulaşmış durumda. Her ne kadar son aylarda artış hızı yavaşlasa da daha bir yılını bile doldurmamış bir işletim sistemi için bu iyi bir glişme. Android’in ilk yıllarında nasıl bir performans gösterdiğini bilen benim gibiler o yüzden WP’ye ciddi anlamda şans tanıyorlar. Nokia ve HTC’nin başarılı WP telefon satışlarından etkilenen diğer firmalar da bu ekosisteme giriyorlar. Samsung BLUE güncellemesiyle birlikte WindowsPhone telefon sayısını arttırmayı planlıyor. Huawei ve LG de yıl sonuna doğru yeni WP telefonları piyasaya sürecek. BLUE güncellemesiyle birlikte FULL HD ve Quad Core desteği de almaya başlayacak olan WP’nin 2014’te ciddi sıçrayış yaşayacağı uzmanlarca dile getiriliyor.

WP için söylenen güzel şeyler maalesef Windows RT için geçerli değil. Microsoft’un ARM işlemcili tabletler için çıkardığı Surface gibi RT tabletler firmanın en kötü ürünü olma yolunda hızla ilerliyor. 1 milyon barajını ittire kaktıra aşabilen RT analistlere göre zaman kaybından başka bir şey değil. Windows 8 ile aynı görünen arayüzü yüzünden insanlar tarafından masaüstü sürümüyle aynı gibi algılanan RT aynı performansı veremediği için iade edilme oranları bakımından rekora koşuyor. Yaz sonunda 7 inç desteği gelmesi beklenen RT ve surface tablet için analistler olumlu yorumlarda bulunmuyor.

RT’ye rağmen Windows 8 Pro ise ciddi oranda gelecek vaat ediyor. YAz başında Intel ve AMD’nin tablet odekli işlemcilerinin gelmesiyle W 8 pro işletim sistemli tabletlerin satış patlaması yapacağı iddia edilmekte.

uzun lafın kısası, Microsoft telefon pazarında WP ile iyi bir çıkış yakaladı ve devamını da getirecek gibi. RT faciasına rağmen x86 işlemcili tabletlerin gelmesiyle pro satışları firmanın yüzünhü güldürebilir. Eğer Windows işletim sistemli tablet almayı planlıyorsanız Intel ya da AMD işlemcili modelleri ve BLUE güncellemesini beklemenizi öneririm.

Share Button