Ucuz Tablet Satın Alma Rehberi

Daha düne kadar bilgisayar herkesin alamayacağı pahalı bir cihazken artık bakkalda bile satılan alelade bir ürüne dönüştü. özellikle tablet bilgisayarlar son yıllarda resmen patlama yaptı ve güçlü masaüstü PC’leri ible tehtid eder hale geldi. İşte bugün sizlere ucuz tabletler hakkında bilgilendirici bir makale hazırladım. Umarım okuyup ürün alırken en doğru yaparsınız.

Ucuz tabletler kabaca 500 tl altı satılan 7 veya 10 inç arası modelleri tanımlar. Piyasaya 120 ile 500 tl arası onlarca değişik ucuz tablet seçeneği var. Şimdi ucuz ve eknomik tabletleri kısaca tanıyalım.

Öncelikle “Ucuz etin yahnisi yavan olur” atasözü ucuz tabletler için oldukça geçerli. O yüzden 300 liralık bir tabletten asla bir iPad, Galaxy tab ya da Nexus kalitesi ve performansı beklememek lazım. Bu segment daha çok günlük kullanıcı dediğimiz ana akım tüketici sınıfına hitap eder. Eğer sadece internette gezinmek, sosyal ağlara girmek ya da zaman öldüren oyunlar oynama amacındaysanız ucuz tabletler tam size göre.

Ucuz tabletlerin tamamı Çin’deki fason fabrikalarda üretilen birbirinin aynı cihazlardır. Aynı özelliklere ve farklı markalara ait iki tabletin arasındaki tek fark marka etiketidir. Büyük ihtimalle de aynı fabrikada hatta üretim bandında üretilmişlerdir. Aralarında işlemci hızı, bellek miktarı gibi küçük farklar var sadece. Çinli üreticiler bu tip sayısız türde tablet üretir. İthalatçılar da siparişlerini veriken üstlerine kendi markalarını bastırtırlar o kadar. Yani piyasada o kadar çeşit tablet yok, daha çok değişik marka var:)

Bazı televizyon reklemlarında tanıtılan 200 tl civarı tabletler için sunucu “Bunun markalısı 3000 liradır” gibi uçuk yalanlar sallıyorlar ki sakın onlara inanmayın. 200’e aldığınız cihazın ederi daha fazla değildir.

Ucuz tabletlerin en ciddi sorunu bataryaları ve düşük kaslitedeki ekranlarıdır. İşlemci ve grafik birimi olarak fena değillerdir ama malzeme kaliteleri vasatın üzerine çıkamaz. iPad gibi bir tablet yaklaşık 2 hafta bekleme süresi sunarken 200 tl’lik tabletler kullanmasanız bile en fazla 2 gün dayanabilirler. Bunun dışında ekran çözünürlükleri de vasat sınıfına girer. En ucuz tabletler ekran çözünürlükleri ve panel kaliteleri en düşük medellerdir. 800×480 piksel gibi son derece yetersiz çözünürlüklere sahip bu cihazların ederi en fazla 150 civarıdır. 1080p’ye kadar çıkan modeller de var ama oınların da panel teknolojisi eski olduğundan asla net ve canlı görüntü veremezler.

Piyasada ne malı olduğu belirsiz yığınla tablet markası var. İşte bu nokta siz tüketicilerin en dikkatli olması gereken yer. Bazı uyanıklar Çin’den binlerce tablet sipariş edip piyasaya dağıtıp stoklarını bitirdikten sonra sırra kadem basar. Siz de elinizde bozuk bir cihazla ortada kala kalırsınız. o yüzden tablet alırken sadece fiyatına bakmayın. Kimin ürettirdiğine, yetkili servisi olup olmadığına ayrıca önem gösterin. Piyasada güvenilir kabul edebileceğim birkaç marka mevcut. Exper, Probook, Casper gibi yerli üreticilerin en azından yaygın servis ağı mevcut ve bir sorun yaşadığınızda telefonda muhattap alabileceğiniz birileriyle karşılaşabilirsiniz. Bu aralar Artes ucuz tablet pazarının yükselen firması diyebilirim. Oldukça ilgili ve işini ciddiye alan bir teknik servisleri var ve satış sonrası destek konusunda oldukça iyi kabul edilebilirler. Bunların dışında Dark, Piranha ve bilindik markaların kendi tablet modelleri de mevcut.

Son olarak, Ucuz tabletlerin asla güncelleme alamayacağını da belirtelim. Piyasadaki tabletlerin tamamı Android 4.0 işletim sistemine sahiplerdir ve hep öyle kalacaklardır. Yani 250 liraya tablet alıp seneye Android 5.0 gelir mi diye beklemeyin çünkü sizin cihazınıza gelmeyecektir:)

Dediğim gibi. ucuz tabletler PC’den çok şey beklemeyenler için ideal çözümlerdir ama kaliteden ciddi anlamda ödün verirler. Öte yandan 200 liralık cihazın da yapabilecekleri ancak bu kadarla sınırlıdır. Eğer çocuğunuz vakit geçirsin istiyorsanız, evde canınız sıkılıyorsa veya arabanıza medya sistemi koymak istiyorsanız alın bir tane ve keyfini sürün. Ama balette iş yapıyorsanız, uzun seyahatlere çıkıyorsanız  veya benzeri güç gerektiren uygulamalara ihtiyaç duyuyorsanız elinizi cebinize atmaktan başka çareniz yok.

Şimdilik benden bu kadar. Eğer aklınıza takılan bir şey varsa [email protected] adresinden bana yazın. limden geldiğince sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.

Mavi ekransız günler dilerim:)

Share Button