Kral Öldü! Yeni Kral HIS Radeon 7970 X2!

Bu yıl ekran kartı pazarı AMD ile Nvidia arasında kıran kırana bir mücedeleye sahne oldu. Sahneye ilk çıkan AMD HD 7000 serisi ile iyi bir başlangıç yapsa da Nvidia özellikle enerji verimliliği konusunda çok başarılı bulunan GTX600 serisi ile farkı çabucak kapatmıştı. Zirve savaşında ise çift GPU’lu GTX 690’ın karşısına AMD HD7990 modelini sürmeyi planlasa da bundan vazgeçmişti.

Powercolor kendi 7990 Devil 13 modelini ürettiyse de GTX 690 karşısında başarılı bulunmamıştı. Taa ki AMD’nin 12.11 Beta sürücüsüne kadar. HD 7000 serisi kartlara %30’a varan oranda performans kazandıran sürücü tüm dengeleri alt üst ederek AMD’nin liderlik koltuğuna geri oturmasını sağladı.

Tom’s Hardware’in yeni sürücülerle yaptığı kapsamlı testlerde AMD’nin ayrıcalıklı ortağı HIS firmasının geliştirdiği Radeon HD7970 X2, GTX690’u ciddi farklarla geçmeyi başararak dünyanın en güçlü oyun kartı ünvanını ele geçirmiş oldu. Öte yandan HIS bu başarıyı yakalayabilmek için 525 watt gibi oldukça ciddi güç tüketim değerlerine de ulaşmış oldu.

Sonuçta AMD HD5970’tan sonra yine Nvidia’nın önüne geçmeyi başardı ama güç tüketimini de tavan çıkardı. Aslında bu tip kartlar sadece prestij amaçlı üretilse de bize oldukça gereksiz geliyor. 100 dolara ekran kartı almanın mantığını hala çözemesek te parası olanın zevkine karışılmaz.

Şimdiden alanlara hayırlı olsun.

Share Button